Jūsu grozs ir tukšs
Kopā
€0.00
Nopirkt
0
tel. +371 29295142
Latviešu
English
Latviešu
Valoda: Latviešu
English
Latviešu
tel. +371 29295142
0

Rotu stāsti - ROZES

Datums: 20.03.2018 11:07
201 skatījumi
Šonedēļ rotu stāstos mums ir viena no romantiskākajām un leģendārākajām kolekcijām - Initas Straupes veidotā Smagā romantika. Rožu rotu kolekcija, kas stāsta par mīlestību, uzticību un vienu no Latvijas skaistākajām vietām - Turaidu. Par rozēm mums stāsta Vecrīgas Baltu Rotu veikala vadītāja Linda Lūse.

Vai vari pastāstīt par savu darbu Baltu Rotās?

Es Baltu Rotās strādāju jau piekto gadu, liekas, ka tas ir ātri pagājis laiks. Sākumā es strādāju kā pārdevēja, tagad esmu Vecrīgas veikala vadītāja, kā arī strādāju ar citu veikalu pasūtījumiem un interneta veikalu. 

Kā Baltu Rotas sākās Tavā ģimenē?

Jā, es atceros kā redzēju pirmās Baltu Rotas, tās bija tieši no  rožu kolekcijas. Manai mammai tika uzdāvināts rožu komplekts - rožu auskari un kaklarota. Tagad nesen es viņai uzdāvināju klāt arī gredzenu. Tas ir jauks papildinājums komplektam.  Kad cilvēki izvēlas sev rožu sēriju?

Rozes ir kā sievišķības apliecinājums, dāmas ļoti bieži izvēlas rožu kaklarotas pie vakartērpiem, jo roze uzliek pienākumu - būt sievišķīgai, būt svinīgai. Protams, ir rožu rotas, ko var valkāt arī ikdienā. Esmu pamanījusi, ka rožu sērijas rotas ļoti patīk vācietēm, viņas bieži tās pērk. Ir arī viena ģimene, kurā meitenītei katru gadu tiek papildināta kaklarota ar mūsu rozītēm. Uz katru dzimšanas dienu šai kaklarotai tiek pielikta viena rozīte klāt.

Ar ko Tev saistās rožu sērija? 

Ar Turaidu. Vasaras rīti, saulīte spīd, tā ir īpaša atmosfēra. Turaidas Rozes piemiņas vieta, apziņa par šo stāstu, par Maiju, kas šeit kādreiz ir dzīvojusi, bet tagad šeit esmu es. Ir jauki apzināties, ka mums ir Rožu sērija, kuru nesājot, mēs vēljoprojām iedomājamies par Maiju - Turaidas Rozi. 

Vai vari izstastīt Turaidas Rozes leģendu?

17.gs. sākumā zviedru karaspēks ieņēma Turaidas pili. Pils rakstvedis Greifs kaujas laukā starp nonāvēto vīriešu un sieviešu līķiem atrada dažus mēnešus vecu, bada novārdzinātu meitenīti. Greifs pieņēma viņu savā ģimenē un nosauca par Maiju, jo notikumi risinājās ziedu mēnesī – maijā. Rakstvedis Greifs meitenīti audzināja tā it kā viņa būtu paša bērns, izskoloja. Maija bija ļoti izskatīga, tāpēc viņai bija ļoti daudz precinieku, taču viņa visus atraidīja. 1620.gada vasarā viņa izvēlējās par līgavaini Siguldas pils dārznieku – Heilu. Viņi viens otru ļoti mīlēja un rudenī bija noliktas kāzas. Jaunieši par satikšanās vietu izvēlējās lielu smilšakmens alu pusceļā starp Siguldu un Turaidu, vasarā viņi abi tur pavadīja vakarus. Tagad šo alu sauc par Gūtmaņalu. Blakus lielajai alai Heils izcirta mazāku alu un par prieku līgavai pušķoja to ar ziediem.

Abi jaunieši bija pieraduši satikties vakaros, tomēr kādu dienu Maija saņēma ziņu, ka Heils vēlas tikties jau pēcpusdienā. Pēc pusdienām Maija kopā ar Greifa īsto meitu Lentu, kas bija tikai 8 gadus veca, devās ceļā. Vakarā ļoti uztraucies Turaidas pilī iedrāzās dārznieks Heils un izmisis paziņoja, ka Maija esot noslepkavota. Visi Turaidas pils iemītnieki sekoja Heilam un atrada Maiju mazajā alā guļam zemē bez dzīvības ar Heila dāvāto lakatu ap kaklu. Turaidas pils pārvaldnieka sieva Hedviga lūdza zemes tiesnesi pēc iespējas atrāk ierasties Turaidā.  Jau nākamajā dienā notika tiesas sēde, kurā par vainīgo tika uzskatīts dārznieks Heils, jo alā ar asinīm notraipīts tika atrasts viņa cirvītis. Taču neviens no Turaidas un Siguldas iedzīvotājiem neespēja noticēt, ka Heils būtu nogalinājis mīļoto Maiju. Pils pārvaldnieks atcerējās, ka pieņēmis dienestā divus poļu armijas dezertierus Jakubovski un Skudrīti, kuri esot nodzērušies, nevīžīgi un nežēlīgi. Tajā pašā dienā pie pils pārvaldnieka bija ieradies satraukts Skudrītis un vēlējās liecināt kas noticis tajā liktenīgajā dienā. Jakubovskis esot iemīlējis Maiju, taču ticis atraidīts un vēlējies iegūt Maiju ar varu. Abi nosūtījuši meitenei viltus ziņu un, kad Maija atnākusi, uzbrukuši viņai. Meitene esot aizstāvējusies, cik spējusi, tomēr juta, ka neuzvarēs. Maija apsolīja Jakubovskim uzdāvināt savu lakatu, kas pasargā no ievainojumiem un piedāvājusies to izmēģināt. Maija aplika lakatu, un Jakubovskis savā māņticībā cirta ar zobenu pa Maijas kaklu, un viņa saļima zemē. Maija izvēlējās labāk mirt nekā kļūt neuzticīga līgavainim Heilam. Pēc šī gadījuma Jakubovskis pakāries, bet mazo pārbijušos Greifa meitu atrada tikai pēc nedēļas kādā muižā. Satriekts Heils pameta Siguldu uz visiem laikiem. Ilgi cilvēki stāstu par Turaidas Rozi uzskatīja tikai par leģendu, taču 19.gs  vidū, pārbūvējot pili, tika atrasti dokumenti un tiesas protokoli, kas apstiprina leģendas patiesumu.

Smagā Romantika? 

Jā, Turaidas Rozei veltītās rožu rotu sērijas nosaukums ir Smagā Romantika. Pašā sākumā, kad Inita radīja rotas šai sērijā, tās patiešām bija fiziski smagas rozes, ar laiku tās kļuva smalkākas un vieglākas. Un arī šis stāsts par Turaidas Rozi, tas ir romantisks, bet arī smags. 
Birkas:
baltic jewellery
baltu rotas
Rose of Turaida
rožu rotas
smagā romantika
Turaidas Roze