Jūsu grozs ir tukšs
Kopā
€0.00
Nopirkt
0
tel. +371 29295142
Latviešu
English
Latviešu
Valoda: Latviešu
English
Latviešu
tel. +371 29295142
0

Rotu stāsti - SAULES

Datums: 13.03.2018 13:54
440 skatījumi

Mūsu sauļu nedēļā Baltu Rotu rotkale un rotu dizainere Inita Straupe mums stāsta par saulēm.

Kā sākās Baltu Rotas?

Baltu Rotas sākās pirms 25 gadiem, kad  Vitauta  hobijs  gatavot  kopijas seno rotu izstādēm pārtapa par mūsu kopīgu biznesu. Sākumā es zīmēju skices rotām, ko es gribēju, lai Vitauts taisa mūsdienīgākā  veidā,  samazinot  izmērus,  nedaudz pārveidojot, lai tās būtu  valkājamas ikdienā. Tad  es  sāku  pati  arī  taisīt, un manas pirmās rotas bija saulītes, kas atrastas Cēsu apkārtnē un tās bija  valkājusi  kāda  sieviete  12.gadsimtā.  Šī kaklarota sastāvēja no vairākiem saulīšu piekariņiem. Šos piekariņus es pati ar kaltiņiem uztaisīju, tad arī kaklarotu. Un tad jau radās ideja un pieprasījums  taisīt  vēl. Un tad sāku šīs saulītes taisīt vairāk un taisīju savu pirmo presformu - ar kaltiņiem iekalu pašas pirmās saulītes rakstu tēraudā nevis sudrabā, kas ir daudz cietāks materiāls. Un kopš tiem laikiem ir jau pagājuši 25 gadi, bet šī saulīte vēl ar vien ir populāra un vēl ar vien mēs viņu taisām. Tagad mēs varam piedāvāt cilvēkiem pašiem uztaisīt savu piekariņu mūsu Siguldas veikalā&darbnīcā - ar seno Cēsu saulītes rakstiņu vai pašu veidotu rakstu. ​​

 Kāda saule ir Tev pašai rotu kastītē?

Manā kastītē ir Kalsnavas saule, kuras zīmējumu  es  kādreiz  atradu  senā grāmatā 2x2 nometnē, tur mēs ar Vitautu un rotkali Lilitu Spuri kopā vadījām rotkalšanas nodarbības latviešu jauniešiem no visas pasaules. Tas notika Austra Graša lauku mājās, bija vasaras vidus un man gribējās uztaisīt kaut ko īpašu pašai sev. Un tagad, katru reizi, kad es šo sauli uzlieku, tā man saistās ar karstu un smaržīgu vasaras dienu.
 Vai Tu vari pastāstīt par pašu greznāko sauli, ko esi taisījusi?

Kopā ar stikla mākslinieci Lauru Šmidebergu mēs vēlējāmies  uztaisīt  vairākas pašas greznākās kādreiz Salaspilī atrastās kaklarotas. Tās kādā 10.-12.gadsimtā valkājušas līvu izcelsmes sievietes. Laura gatavoja  krelles  un es gatavoju piekariņus. Pašreiz tās ir redzamas Rīgā mūsu Baltu rotu muzejā. Tur bija gan tumši zilas, gan gaiši zilas, gan krelles ar sudraba un zelta foliju iekšā. Cilvēkiem, stāstot par šīm kaklarotām, parasti ir izbrīns un neticība, ka līvu  sievietes  tādas  ir nēsājušas.  Šīs kaklarotas neuzskata par tipiski latviskām rotām. Tās ir ļoti greznas, un mūsdienās tās varētu likt pat pie samta vakartērpa.
 Saule ir arī Baltu Rotu simbols. Kur jūs šo sauli atradāt?

To saules simbolu mēs atradām ļoti sen, domāju, ka pirms vairāk nekā 25 gadiem. Pirmo reizi  mēs  viņu  redzējām senā grāmatā, tad Vitauts uztaisīja precīzu šīs  saules  kopiju  izstādei. Bet  man  tā  patika šī saule, tās Laimes krusti, tāpēc man gribējās no tās uztaisīt kaut ko tādu, ko varētu nēsāt ikdienā. Tad mēs šo sauli samazinājām vienreiz,  pēc  tam  otrreiz. Un  mums  tapa  daudz  jaunu  modeļu - kuloni, piespraudes, dažādu izmēru auskari no šīs pašas prūšu saules.  Mums viņa tā iepatikās, ka izvēlējāmies to arī par Baltu Rotu logo. Un varētu teikt, ka katru gadu kāda rota pie šī komplekta nāk klāt. Pirms kādiem  pieciem gadiem mēs  šai rotai pielikām klāt arī sarkanus akmeņus, un šī saule kļuva par labdarības projekta sākumu. Katru no šīm rotām nopērkot, 15% tiek pārskaitīti labdarībai Latvijas bērniem. Sākumā mēs iesākām palīdzēt Zvannieku mājām, tagad mēs palīdzam arī Siguldas bērniem - organizācijai Cerību spārni.

Un  ar  šo  sauli   man   saistās  arī  atmiņas  par  piedalīšanos  Tautu  dzīves  festivālā  Vašingtonā,  kur  izzāģējot  šīs  saulītes  stariņus,  rādīju amerikāņiem, kā mēs taisām rotas, un, stāstot par Latviju, iepazinos ar turienes latvieti Benno, no kura nu jau tik daudz gadus turpinu saņemt burvīgus, kaligrāfiskā rokrakstā rakstītus apsveikumus visos svētkos ar īpaši piemeklētām kartiņām un pat markām.
Birkas:
Baltic Jewellery
Baltu Rotas
Inita Straupe
Rotu stāsti
Saules simboli